Visos dienos

Paroda-susitikimas „66 metai ne kartu...“

Tekstilininkė Mina Levitan-Babenskienė ir tapytojas Aloyzas Stasiulevičius nuo 1954 m. studijų Vilniaus dailės institute yra ir draugai ir kūryboje, ir gyvenime. Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos lankytojai turės progą pasigėrėti abiejų menininkų darbais – svarbiausiais kiekvieno iš šešių dešimtmečių kūrybos (po vieną ryškiausią kiekvieno dešimtmečio darbą – po šešis kiekvieno dailininko kūrinius, atspindinčius šešis jų kūrybinės draugystės dešimtmečius).

 

Levitan-Babenskienė yra viena garsiausių Lietuvoje ir pasaulyje tekstilininkių, jos darbų yra visuomeniniuose interjeruose nuo Maskvos iki Izraelio. Apie jos kūrybą A. Stasiulevičius yra rašęs: „M. Levitan-Babenskienė savo darbuose subtiliai naudoja faktūras – organiška meninė visuma gaunama gretinant nugludintus bei reljefiškus erdvinius plotus. Su nepaprastai jautriu meniniu skoniu menininkė žaidžia plastinėmis formomis ir spalvomis. Erdvė ir struktūra susijungia į vientisą meninę visumą. Spalvos prislopintos, minorinės. Tai trijų ar keturių spalvų akordas, ne buitinio pasaulio besikeičiančios spalvos, bet išgrynintos, lyg milijonus metų derintos mineralinių junginių dermės.“ M. Levitan-Babenskienė drąsiai eksperimentavo ir pirmoji Lietuvoje į kilimus pabandė įausti varinę vielą, sintetinius siūlus liureksą, taip sukūrė savo autorinę techniką. A. Stasiulevičių tekstilininkė vadina vienu savo mokytojų, jam pirmiausia parodo kūrinių eskizus.

 

Stasiulevičius teigia mokęsis spalvų derinių tyrinėdamas išskirtinę M. Levitan-Babenskienės akmenų kolekciją. Neatsitiktinai A. Stasiulevičiaus kūryboje atsirado ir žydiškų motyvų – tapė Vilniaus geto kiemus, keletą paveikslų dedikavo Vilniaus geto teatro atminimui. A. Stasiulevičius praplėtė dailės raiškos ribas, XX a. 7 dešimtmečio viduryje pradėjęs eksponuoti tapybos darbus koliažo technika, paveiksluose kaip skulptūrinę formą naudojo draperijas, įvairias medžiagas. Pagrindinė A. Stasiulevičiaus kūrybos tema – Vilnius, tačiau jo kūryboje tai nėra vien urbanistinis peizažas, jis prilygsta, pasak dailėtyrininkės dr. Danutės Zovienės, savarankiškam filosofiniam žemynui, Lietuvos istorijos ir kultūros simboliui. A. Stasiulevičiaus darbai saugomi septyniuose pasaulio muziejuose ir nacionaliniuose Lietuvos muziejuose.

 

Modernios raiškos priemonės M. Levitan-Babenskienės ir A. Stasiulevičiaus kūryboje yra ypatingas, tik jiems būdingas būdas kalbėti apie žmogaus ir piliečio, žydo ir lietuvio būtį šiuolaikiniame pasaulyje. Abu menininkai yra ištikimi klasikiniam meno suvokimui ir kartu modernūs, plečiantys pasirinktos dailės šakos ribas. Būdami artimi daugiau nei šešis dešimtmečius, jie nė karto nesurengė bendros parodos, tad tai pirmoji šių didžių meno žmonių paroda kartu.

Parodos atidarymas vyks spalio 2 d. 17 val. Pagrindiniai renginio herojai – parodos autoriai M. Levitan-Babenskienė ir A. Stasiulevičius. Laukiami jų kolegos ir meno gerbėjai. Moderatoriai – menotyrininkai Romualdas Budrys ir Saulius Pilinkus. Muzikuos prof. Algirdas Vizgirda.

 

Kviečiame registruotis:

edmond.lt@gmail.com, tel. 8 699 90 099

Vilniusart@gmail.com, tel. 8 620 97 101

 

SVARBU! Laikantis saugumo reikalavimų žiūrovų skaičius ribojamas. Lankytojai, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių, į renginį neįleidžiami. Dalyviams privaloma dėvėti apsaugines veido priemones. Atsiprašome už nepatogumus.

20
Balandis
P A T K Pn Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
×
Balandis
P A T K Pn Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
SVARBU: LR Vyriausybės informacija dėl atšauktų/nukeltų masinių renginių ! Daugiau.