Visos dienos

Kanarėlės pranašystė (PREMJERA)

Dėmesio antroji spektaklio dalis „Kanarėlės malda" PERKELTA iš spalio 2 d. 16:00 val. į spalio 9 d. 18:00 val.

Naujasis teatras pristato ilgai lauktą premjerą – 4 baigtinių dalių poetinių-dokumentinių spektaklių saga apie Oskarą Milašių „Kanarėlės pranašystė“. Kiekviena jų atskleidžia skirtingus  poeto, diplomato, mistiko O. Milašiaus gyvenimo bei kūrybos etapus.

1 dalis „Septynios vienatvės“ – susipažinimas su O. Milašiaus gyvenimu iki 33 m., čia atskleidžiama poeto giminės istorija, vaikystė ir jaunystė, bei ankstyvieji patyrimai, formavę tolimesnius jo pasirinkimus.

2 dalis „Kanarėlės malda“ – atskleidžiama dvasinė poeto kelionė.

3 dalis „Ma Lituanie“– Oskaro Milašiaus indėlis kovojant už Lietuvos nepriklausomybę.

4 dalis „Už proto ribų“– poeto mistinė dvasia, metafiziniai apmąstymai bei filosofiniai samprotavimai.

 

Spektaklyje skamba ne tik O. Milašiaus poezija prancūzų ir lietuvių kalbomis, galantiškos aukštuomenės frazės, bet esama ir rupaus kaimietiško sąmojo, komedijos, net farso elementų. „Kanarėlės pranašystė“ – iššūkis ne tik dėl savo tematikos, O. Milašiaus asmenybės gilumo ir įvairiapusiškumo, bet ir dėl režisūrinio sumanymo: aktoriai tiesiog scenoje persikūnija iš vieno personažo į kitą. Spektaklyje kanarėlę reprezentuoja  vargonėliais grojantis kompozitorius Tomas Juzeliūnas. Per žiūrovų rankas keliauja kanarėlės narvelis.

Plačiau apie kiekvieną dalį:

1 dalis „Septynios vienatvės“. Čia Jūs turėsite galimybę susipažinti su poeto seneliais, tėvais ir jo gyvenimu iki 33 metų. Oskaras Vladislovas Liubič-Miloš-Milašius (Oscar Vladislas de Lubicz Milosz) gimė ir augo Čerėjos dvare. Vietovė po LDK padalijimo tarp Rusijos ir Prūsijos priklausė Rusijos imperijai (Mogiliovo gubernija). Dabar – Baltarusija (Vitebsko sritis). Poeto vaikystė ir jaunystė buvo sudėtinga: kilęs iš senos LDK bajorų giminės, bet vaikystėje nesulaukęs meilės, švelnumo jis liko vienišas visą gyvenimą. XIX a. pab. Paryžiaus bohema ir XX a. pradžios carinės Rusijos provincijos kasdienybė – visa tai formavo jaunojo poeto asmenybę, jo santykius su žmonėmis, kūrybinius bei dvasinius ieškojimus. Savaime suprantama, galėsite mėgautis Oskaro eilėmis prancūzų ir lietuvių kalbomis. Pirmasis poezijos rinkinys „Le Poeme des Decadences“ („Nuopuolių poema“, 1894 m.) kupinas skausmingų emocijų ir nusivylimo gyvenimu simbolių, persmelktų cinizmo ir mirties šauksmo. Antrajame –  „Les Sept Solitudes“ („Septynios vienatvės“, 1906 m.) poetas dar labiau pagilina skaudžią mintį apie savo vienišumą. Rinkinyje tilpo viso pasaulio liūdesys dėl prarastos vaikystės, tikrų namų ilgesio, prasmės paieškų ir neviltingo beprasmybės, būties tuštumos pojūčio. Ir kaipgi be meilės? Bus ir ji...

2 dalis „Kanarėlės malda“. Kaip jis atrado Dievą, išauklėtas ateistine dvasia?.. Koks įvykis nulėmė didžiojo poeto troškimą atrakinti paslaptis ir išgirsti kanarėlių vėlių šnabždesį?.. Tuo metu vyksta pirmasis pasaulinis karas, Oskaras toliau kuria eiles, parašo tris misterijas. „Tai tikrai nepaprastas grožis, - manau, kad galėsiu numirti ramus. Rašau dieną ir naktį, iki penktos ar šeštos valandos ryto, o vidurdienį vėl sėdu prie rašomojo stalo. Nebevalgau ir nebemiegu. P. S. Jūs žinote, reikia dirbti.“ Visa tai ir dar daugiau Jūs, brangūs žiūrovai, atėję pamatysite.

3 dalis „Ma Lituanie“. “Tos žemės vardas – Lietuva – užvaldė mano protą ir jausmus. / Aš trokštu jums atskleisti ją. / Ateikit! Dvasioje nuvesiu jus į svečią kraštą, ūkanotą, glūdų, šnarantį…“ Šie prancūziškai rašiusio lietuvių poeto Oskaro Milašiaus žodžiai lyg magiškas užkalbėjimas pakeri, užvaldo vaizduotę ir įsimena ilgam. Milašius, nors ir išauklėtas lenkiška dvasia, lemtingu Lietuvos tautai metu save laikė lietuviu ir tokiu save viešai ir visur vadino. Jis sakė: ,,Aš, prancūzų poetas, klaidingai ar teisingai laikomas avangardistų sambūrių pagarboje, <…> tikėjausi atliksiąs naudingesnį darbą, pasilikdamas po kukliu lietuviškuoju kryžiumi”. Šioje dalyje atskleidžiami Oskaro Milašiaus darbai nuveikti Lietuvos labui.

4 dalis „Už proto ribų“. Milašius buvo paukščių žmogus, sparnuočiai jo nebijojo ir lesdavo tiesiai iš rankų.. Regis, savyje jis jautė pašaukimą gelbėti nuo pražūties ne tik paukščius, bet ir visą žmoniją.. Oskaras buvo filosofas, metafizikas, stebinęs ir savo pranašysčių tikslumu. Šioje dalyje atsiskleis poeto mistinė dvasia.

----------

Scenarijaus autorė ir režisierė: Šviesa Šulc

Režisieriaus asistentė:  Kristina Grūšelionytė

Scenografijos ir kostiumų dailininkė: Jurgita Jankutė

Kompozitoriai: Toma Čepaitė, Tomas Juzeliūnas

Projekcijų dailininkas: Darius Pečiūra

Vaidina: Kristina Grūšelionytė, Marius Černiauskas, Oleg Dlugovskij, Šviesa Šulc, Tomas Juzeliūnas

Ypatinga padėka: Jonui Laimonui Tapinui, Prof., Dr. Genovaitei Dručkutei, Les Amis de Milosz“, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Gento universitetas, Martina Jablonskytė, Teresa Rozanovska, Žydrūnė Dragūnaitytė, Artūras Borisenka, Br. Kun. Arūnas Peškaitis OFM, „Kamanių šilelis“.

----------

Numatomos spektaklio datos XIV sezone:

2021 rugsėjo 11 d. – „Septynios vienatvės“ 1 dalis PREMJERA.

2021 spalio 9 d. 16:00 val. – „Ma Lituanie“ 3 dalis PREMJERA, 18:00 val. – „Kanarėlės malda“ 2 dalis PREMJERA (perkelta iš spalio 2 d. )

2021 m. spalio 23 d. 16:00 val.  – „Už proto ribų“ 4 dalis PREMJERA

2022 m. vasario 16 d. 16:00 val. – 3 ir 4 dalys.

2022 m. vasario 18 d. 18:30 val. – 1 ir 2 dalys.

2022 m. gegužės 28 d. 16:00 val – 1, 2, 3 ir 4 dalys.

2022 m. rugpjūčio 13 d. 16:00 val. – 1 ir 2 dalys.

2022 m. rugpjūčio 20 d. 16:00 val. – 3 ir 4 dalys.

 

Vienos dalies trukmė: 1 val. 10min.

VIETA: Naujasis teatras, A. Jakšto g. 9 PIETINIS ĮĖJIMAS, Kamerinė salė, Vilnius.

 

Norėdami įsigyti bilietus tik į vieną dalį, susisiekite su mumis. Bilietus į šį renginį galite įsigyti Naujojo teatro kasose iš anksto suderinus tel. +37060227321 arba info@naujasisteatras.lt bei visose TIKETA platinimo vietose.

20
Rugpjūtis
P A T K Pn Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
×
Rugpjūtis
P A T K Pn Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
SVARBU: LR Vyriausybės informacija dėl atšauktų/nukeltų masinių renginių ! Daugiau.