Visos dienos

VMT spektaklis | SAVIŽUDIS

Valstybinis Vilniaus mažasis teatras kviečia į komediją „Savižudis“. Spektaklį pagal dramatišką Nikolajaus Erdmano pjesę sukūrė režisierė Gabrielė Tuminaitė.

Šis spetaklis ką tik sulaukė pripažinimo šių metų D.Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje, kuriame du aktoriai Agnė Šataitė ir Daumantas Ciunis pelnė komisijos ir festivalio organizatorių pripažinimą. Agnė Šataitė  apdovanota specialiu D. Tamulevičiūtės giminių prizu už Serafimos Iljiničnos  vaidmenį, o  geriausiu festivalio aktoriumi pripažintas Daumantas Ciunis už Semiono Semionovičiaus Podsekalnikovo vaidmenį.

„Agnę Šataitę stebime ne pirmi metai. Pernai ją apdovanojome  už Severiutės vaidmenį spektaklyje „Dėdės ir dėdienės“ kaip geriausią jaunąją aktorę. Šiemet ji dar kartą įrodė, jog ji yra nepaprastos
charizmos aktorė: temperamentinga, ironiška, talentinga. Ji – išskirtinė ir mes apie ją dar daug išgirsime“, - sako vienas iš Dalios Tamulevičiūtės pusbrolių istorikas Eugenijus Guntulionis, kasmet festivalyje vertinantis daugiau kaip 20 spektaklių. „Agnės Šataitės buvimas scenoje labai gyvas, labai tikslus. Tai ypatingai žavi. Ji turi ypatingą gebėjimą atrasti tikslias išraiškos priemones,  labai įdomius kūrybiškus prisitaikymus – konkrečiai „Savižudyje“  sužavėjo jos juokas, jos „humoristika“, - sakė festivalio komisijos narė ir Dalios Tamulevičiūtės  draugė Elena Savukynaitė. Vilniaus mažasis teatras džiaugiasi, jog geriausiu festivalio aktoriumi pripažintas Daumantas Ciunis už Semiono Semionovičiaus Podsekalnikovo vaidmenį.  „Daumantas Ciunis suvaidino įspūdingai. Jis šiemet neabejotinai buvo vertas pirmos vietos“, - sakė festivalio vertinimo komisijos atstovai.

1928 m. N. Erdmano parašytas “Savižudis” buvo  labai sudėtingo likimo. Literatūros kritikai ir interpretatoriai tekstą pripažino kaip talentingai parašytą ir itin aktualų. Tai buvo lyg “tiksinti bomba”. Ne veltui aukščiausia to meto politinė valdžia uždraudė pjesę, Stalinas rašė: “Aš nelabai geros nuomonės apie pjesę. Artimiausi mano draugai mano, kad ji tuštoka ir net kenksminga”. Tokių kenksmingų tekstų pasaulio dramaturgija tikrai neturi daug . Tai yra iršukalnės. Viršukalnės, kurios yra statomos, prie jų grįžtama, jos maitina šiuolaikinį teatrą. Jis būtų seklus be tokių tekstų , be tokios klasikinės medžiagos kaip “Savižudis”. Ne veltui Lietuvos teatro istorijoje tai bus jau šeštas bandymas statyti N.Erdmano pjesę.  

"Repetuodami suvokėme pjesės aktualumą, teatrališkumą, atradome netikėtų poteksčių. Skaitant originalo kalba, stebina pjesės ritmas ir forma. Mūsų atsinaujinusiam kolektyvui dirbti buvo labai smagu”, - sako režisierė Gabrielė Tuminaitė. Spektaklyje “Savižudis”  žiūrovai išvys jauną ir talentingą režisieriaus Rimo Tumino mokinių kartą: Daumantą Ciunį, Indrę Patkauskaitę, Agnę Šataitę, Tomą Rinkūną, Tomą Stirną, Tomą Kliuką bei Agnę Kiškytę (pedagogas Jonas Vaitkus) ir Artūrą Dubaką. Pagrindinį vaidmenį atliekantis Daumantas Ciunis 2010 m. įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi Debiuto/Jaunojo menininko kategorijoje už Myškino vaidmenį režisieriaus E. Nekrošiaus spektaklyje „Idiotas”. Aktorius Tomas Rinkūnas (pjesėje vaidinantis kaimyną Kalabuškiną) taip pat turi Auksinį  scenos kryžių už geriausią nepagrindinį vaidmenį – Karlą spektaklyje „Plėšikai“ 2013 (rež. A. Areima).

Žiūrovai pastebi, jog režisierė Gabrielė Tuminaitė stebina drąsa, atvirumu ir drąsa nerti į esmę, atrasti idėją ir ją perteikti. Gabrielės kūryba iš tiesų suteikia vilties, galimybę gimti, išsilaisvinti, nušvisti . “Aš negaliu apibrėžti Gabrielės talento, bet jis yra akivaizdus. Mane džiugina ir stebina - kaip žiūrovą emociškai veikia jos pastatymai. Į naują Gabrielės Tuminaitės spektaklį “Dėdės ir dėdienės” žiūrovai grįžta po keletą kartų, nes jie ten randa tą šviesos šaltinį, kurio mažai beliko šiuolaikiniame mene ir kultūroje. Režisierė  palieka viltį, palieka išeitį. Tai yra labai unikalu – nesusiję nei su karta, nei su mokykla. Tai yra tai, ką žmogus atsinešė su savimi. Atsinešė gimdamas”, - pastebi teatrologė Ingrida Ragelskienė.

Įdomu tai, kad  ir primena, jog tai bus šeštasis “Savižudžio” pastatymas Lietuvos teatro scenoje. „Erdmanas visuomet statomas kritiniais metais. Kai atsiranda nerimo, įtampos – menas ir kūrėjai ieško teksto, kuris atspindėtų tai, kas vyksta visuomenėje. Kadaise šią pjesę statė mūsų režisūros šviesulys, teatro pamatas, žmogus, kuris ir po mirties daugelį kūrėjų globoja ir veda – tai Dalia Tamulevičiūtė”, - pastebi teatrologė Ingrida Ragelskienė.  "Šiuolaikinis žmogus šiandien
jaučiasi diskomfortiškai, nepatogiai dvasine prasme. Yra daug nerimo, daug įtampos, daug abejonių, sutrikimo, pasimetimo. Todėl reikia ieškoti pagalbos, ieškoti žmonių, kurie jaučiasi panašiai. Reikia eiti į teatrą, kuris leis pajusti, kad nesi vienišas, jog tą metafizinį siaubą, nerimą, kryčio pojūtį išgyveni ne vienas. Erdmano pjesė išsako, labai tiksliai įvardija baimes. Ji tinkama ieškančiam ir trokštančiam dvasinio apsivalymo, išsilaisvinimo nuo baimės, nekokybiškų žmonių
santykių, negatyvios informacijos srauto"

Nikolaj Erdman
SAVIŽUDIS
II dalių spektaklis

Adaptacijos autorius Tomas Stirna
Režisierė – Gabrielė Tuminaitė

Dailininkė – Vilma Galeckaitė-Dabkienė
Kompozitorius – Giedrius Puskunigis

SEMIONAS SEMIONOVIČIUS PODSEKALNIKOVAS – Daumantas Ciunis

MARIJA LUKJANOVNA PODSEKALNIKOVA, jo žmona – Indrė Patkauskaitė
SERAFIMA ILJINIČNA, jos motina – Agnė Šataitė
ALEKSANDRAS PETROVIČIUS KALABUŠKINAS, kaimynas – Tomas Rinkūnas
ARISTARCHAS DOMINIKOVIČIUS GRAND-SKUBIKAS, inteligentas – Tomas Stirna
KLEOPATRA MAKSIMOVNA, romantikė – Agnė Kiškytė
SPEKULIANTAS – Tomas Kliukas
JAUNUOLIS – Artūras Dubaka

 
PREMJERA 2014 m. spalio 23 d.
 
Spektaklio trukmė 2 val. 20 min.

18
Vasaris
P A T K Pn Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
×
Vasaris
P A T K Pn Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28