Visos dienos

Mindaugo Skudučio paroda KINTANTYS VILNIAUS VEIDAI

Kovo 10 - balandžio 15 d. VVJ meno galerijoje veiks Mindaugo Skudučio paroda KINTANTYS VILNIAUS VEIDAI.

Mindaugas Skudutis - vienas iš legendinės XX a. aštunto dešimtmečio antroje pusėje į lietuvių tapybą atėjusios neoficialios grupės “Penketas” narių. Kaip protestą prieš nykią sovietinę kasdienybę ir absurdiškus socrealizmo reikalavimus penki menininkai (Mindaugas Skudutis, Bronius Gražys, Henrikas Natalevičius, Raimundas Sližys, Romanas Vilkauskas) tuomet ėmė kurti groteskišką, kupiną sarkazmo, destrukcijos ir maišaties tapybą.

Skudutis iš šio ambicingo penketo išsiskyrė tuo, kad viena pagrindinių jo tapybos temų buvo ir iki šiol išliko Vilnius bei jo kasdienis gyvenimas. Talentingas dailininkas, aukštai iškėlęs profesinę kartelę ne tik sau, bet ir visiems kuriantiems. Perfekcionistas, paveikslais pasakojantis ne tik jam brangaus miesto istorijas, bet per jas ir savo paties gyvenimą. Tarsi kurdamas ne tik Vilniaus, bet ir savo autoportretą.

Nuo mažens įpratęs atidžiai stebėti aplinką ir gilintis į supančius daiktus bei žmones, tapytojas šį pastabumą išlaiko iki dabar. Vilniaus senamiestis, ypač Užupio rajonas, vis dar tebedomina menininką. Nors nebelieka ankstesnio asmeninio įsitraukimo ir asmeninių simbolių, jis tarsi atsitraukęs, stebėdamas iš šono mėgaujasi paskutiniais pažįstamais besikeičiančio miesto vaizdais, prieš akis greitai kintančiomis istorijomis, rakursais, detalėmis, unikalia kiemelių architektūra. Ankstyvuosiuose Skudučio darbuose vyravusią tragišką tematiką, siurrealizmo nuotaikas palaipsniui keičia šviesesnės, ryškesnės spalvos. Sunkius egzistencinius simbolius ir apmąstymus - šviesi ironija ir melancholija. Tapydamas gyvai, čia ir dabar, akimirksniu prieš akis kintančiose miesto gyvenimo scenose menininkas pagauna išraišingiausias, aštrausias, ryškiausias detales. Tapybai būdingas virpantis, ekspresyvus, nervingas potėpis. Tai dar labiau sustiprina matinės ir blizgios darbų faktūros.

Mindaugą Skudutį galima vadinti Vilniaus metraštininku, kuris fiksuoja vis labiau nykstančius jo bruožus, besikeičiantį veidą, charakterį ir gyventojus, mažas ir dideles absurdiškas situacijas, kasdienius, atrodo nereikšmingus, bet nuotaiką kuriančius įvykius, vaizdus pro draugų tapytojų dirbtuvių langus. Dar 2005 m. menininkas rašo: “Dabar tapau beveik išimtinai Vilniaus peizažus, tapau, kol randu apleistų, neperdažytų kampelių, kadangi tokių vietų vis mažėja. Atrodo, greitai neturėsiu savo paveikslams motyvų”.

Parodoje matote menininko piešinius anglimi ir tapybos darbus, apimančius 1987 - 2023 m. laikotarpį. Kviečiame pažvelgti į Vilnių Mindaugo Skudučio akimis, atpažinti vietas, pamatyti, kiek daug jame kismo ir bent paveiksluose užeiti į kiemus, kuriuos dabar nuo mūsų skiria tvoros, atimdamos iš Vilniaus vieną unikaliausių jo bruožų - pereinamumą. Nenustebkite - čia galite atpažinti ir save, o gal gerai pažįstamą Vilniaus personažą.

27
Kovas
P A T K Pn Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
×
Kovas
P A T K Pn Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
SVARBU: LR Vyriausybės informacija dėl atšauktų/nukeltų masinių renginių ! Daugiau.